win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 12 από σύνολο 12

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους palex
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    117
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Eν το μεταξυ επάθα μεγαλη πλακα και ξαναετρεξα όλα τα πλαίσια που εχω μελετησει με καταταξη μεταθετων αλλαζόντας τα μηκη λυγισμού και με μεγαλη ανακούφιση είδα ότι δεν είχα σημαντικές επιβαρύνσεις στους φορέις μου δεδομένης της συνηθείας μου να αφηνω τα μήκη λυγισμου ουτως ή αλλως με μονάδα, και να μην ξεπερναω κατα πολυ τον συντελεστή εξάντλησης απο το 80% στα υποστυλώματα.
    Κοίταξα και τις φοιτητικές μου σημειώσεις που ήταν της ίδιας εποχής και είδα ότι και στο αμφιθέατρο μας διδασκαν τα ίδια με την τοτε ερμηνεια Βάγια, την οποία είχα ξεχάσει λόγω στρατου εργοταξίων κτλ και οταν ξανασχοληθηκα αρκεστηκα στη αναγνωση της μεταφρασης του ΕC3, μεχρι που ξαναέπεσα τυχαία στις συγκεκριμμένες σελιδες που με αναστάτωσαν!
    Επίσης στην εκδοση του 97 στο παράδειγμα 37 που λύνει πλαίσιο με Θ=0,05 κανει συγκριση αναμεσα στην αναλυση πρώτης τάξης, στην προσεγγιστική αναλυση με επαυξησης και την πλήρη θεωρία 2ης ταξης όπου κανει το εξης κορυφαίο:
    Παρότι το Θ είναι πολύ μικρό το λύνει με μηκη λυγισμου μεταθετού και φυσικά βγαζει πολυ δυσμενέστερα αποτελέσματα, από ότι οταν το λυνει με επαυξηση όπου προφανως επιτρέπεται και παιρνει τα μήκη λυγισμού από τα αμετάθετα πλαίσια.
    Στην δε αναλυση με πλήρη θεωρία δευτέρας ταξης που παίρνει τα μηκη λυγισμού απευθείας όσο το μέλος παλι καταλήγει στα ίδια με την προσεγγιστική δηλαδή ευμενέστερα από οτι με την απλη πρώτης ταξης με καταταξη ώς μεταθετου ακριβώς λόγο της υπερβολικής (αδικαιολογητης απο οτι φαινεται) αυξησης των θεωρητικών μηκών λυγισμου.
    Μαλιστα το 2001 εποχή που εκανα την διπλωματική μου, εκαναν επίσης στον Βάγια την διπλώματική του δυο συμφοιτητές μου με θέμα ακριβώς αυτό της σύγκρισης δηλαδή των αποτελεσματων των αναλυσεων για διαφορες μορφές πλαισίων και καταξεων όποτε το θέμα πιθανον να ήταν ακομα υπο διερεύνηση και μερικά πράγματα να αλλαξαν έιτε στις θεωρήσεις των ΕC είτε στις ερμηνείες τους απο τον καθηγητη.
    Συμπέρασμα: πρέπει να ξαναγοράσω όλες τις σειρές τις τριλογίας διότι φαίνεται ότι πάλιωσα :-).
    Παντως εκανα και μια καλη επαναλήψη!
    Σας ευχαριστω για την συμπαράσταση!
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη palex : 05.11.2009 στις 20:20

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •